Skleroterapi , Köpük Tedavisi Nedir ?

Köpük Tedavisi Nedir?

Halk arasında iğneli tedavi olarak ta bilinen yöntemi ameliyatsız tedavi yöntemleri arasında yer almakta ve en gelişmiş uygulamadır. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşmanızı sağlar. Narkoz, ameliyat, iş gücü kaybı gibi sorunlar yaşanmayacağı için hastanın özgürlüğünü kısıtlamaz.

Nasıl Yapılır?
İki aşamalı bir uygulamadır. Öncelikle ilacın hazırlanması gerekir. Varis tedavisi için geliştirilmiş olan özel bir madde (ilaç) 3’lü musluk adı verilen bir alet ile ilaç + hava şeklinde köpük haline getirilmektedir. Bu nedenle Türkiye’de tedavinin ismi ile köpük olarak anılmaktadır. Köpürtülerek çoğaltılan ilaç 1 mm ve üzeri tüm sorunlu damarlara iğne ile enjekte edilmektedir. Etkisini anında göreceğiniz bu uygulamanın her hangi bir yan etkisi yada zararı yoktur.

Kimlere Uygulanabilir?
Tekrar belirtmek gerekirse damar içine uygulanan bir yöntemdir. Çok ince bir iğne ile damar içine girilip, hazırlanan ilaç enjekte edilmektedir. Sizdeki damar genişlemesi bu iğnenin girecek kadar 1 mm ve üzeri olması bu tedaviye uygun olduğunu gösterir. Damar genişlemesi nerede olduğu hiç önemli değil, el, ayak, bacak ve hatta kadınlarda genital bölge varislerinde bile güvenle uygulanmaktadır.

Skleroterapi Nedir?

Damar içinden uygulanan iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar köpük ve skleroterapidir. %95 Aynı yöntem diyebiliriz. Her iki uygulamada aynı ilaç kullanılmaktadır. Köpük yönteminde ilaç + hava karışımı köpük elde edilir ve bu şekilde uygulanır. Skleroterapi ise ilaç saf hali ile kullanılır. Çok nadir ve aşırı derece kalın varislerde uygulanmaktadır. İlaç saf haliyle verildiği için hastalığın yoğunluğuna göre 2. 3. seans gerekebilir. Çünkü aynı gün içerisinde belirli dozdan fazla kullanılamaz.

Uygun Olmayanlara Lazer ya da Radyofrekans Yapılır
IDEA Klinik olarak tüm hastalarımıza öncelikle ameliyatsız yöntemleri uyguladığımızı bilmelisiniz. Kısa süreli bir muayene işlemi ile köpük yöntemi uygun olup, olmadığı tespit edilir. Damarlarınız iğne girecek kadar kalın olmaması halinde ise cilt üzerinden uygulanan tedaviler önerilmektedir. Bunun için geliştirilmiş olan Lazer ve Radyofrekans yöntemi geliştirilmiş olup, detaylarını incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. 

Nasıl Yapıldığına Bir Göz Atalım mı?
Evet değerli arkadaşlar şimdi dilerseniz birde köpükle varis tedavi uygulamasının nasıl yapıldığını uyguladığımız hastalardan görelim. Aşağıda yer alan görüntülerde ileri derece kalın varis olan bir hasta görülmektedir.

Skleroterapi Kalın Varislerde mi Uygulanır?

Tabii ki hayır yukarıda yer alan Video size ne derece etkili olduğunu göstermek için eklenmiş olup, tekrar belirtmek gerekirse, video’da gördüğünüz iğne girecek kadar genişlemiş olan tüm damarlarda uygulanabilir. Hatta isterseniz bunu farklı bir video üzerinden görelim. Aşağıda yer alan hasta ise kılcal ve orta kalınlıkta damar genişlemesi olan bir hasta olup, 10 saniye içinde nasıl etki ettiğini göreceksiniz.