DİYABETİK AYAK YARASI NEDİR ?

Diyabetik Ayak

Kontrolsüz şeker düzeyi yıllar içinde sinirlerde bozulmalara yol açar. Bu sinirlerden “motor” özellikte olanlar, yani kasları çalıştıranlar bozulduğunda ayakta, parmaklarda şekil bozuklukları gelişir. Böylece çekiç parmak, pençe parmak, parmakların birbiri altına girmesi, sağa veya sola sapması gibi bozulmalar görülür. Bu tip hastalar normal ayakkabı giydiklerinde ayaklarına uymaz ve ayakkabı vurukları görülür.

“Otonom” özellikli sinirler bozulduğunda ayak derisi kuru, çatlak, pul pul görünümde bir hal alır. Bu çatlaklardan mikroplar girerek ayakta infeksiyona yol açabilir. Ayakta son derece kalınlaşmış nasırlar ortaya çıkar. Son olarak ayakta “duyu”yu sağlayan sinirler bozulduğunda his kaybı gelişir. Hastanın ayağında his bulunmadığı için kolayca yaralanabilir, yanabilir, donabilir, kesilebilir, ayakkabı vurabilir. Sonuç olarak ayak şekli bozulmuş, ayakkabısına uymayan, ayakkabısı vurduğunda bunu hissetmeyen, ayağı kuru ve çatlak olduğu için mikroplara açık olan bir kişide çok kolayca yara açılır.

Şeker hastalarında yalnızca sinir bozulmaları olmaz. Aynı zamanda kontrolsüz şeker düzeyi büyük ve küçük damarları da bozar. Bu hastalarda iyi kanlanamayan, iyi beslenemeyen parmak uçlarında yaralar açılır. Bu yaralar beslenme bozukluğu da olduğu için iyileşemez ve mikroplarla kolayca infekte olur. Damar bozulması daha belirgin hastalarda parmak uçlarındaki bu yaralar ilerleyerek kangrenlere yol açar. Kangren nedeniyle parmak, ayak hatta bacak kayıpları diyabetik ayak hastalarında en korkulan sonuçtur.

Diyabetik ayak tedavisi için ,bacak atar damar tıkanıklıkları, hastanın doğru değerlendirilmesi ve uygun tedavinin yapılmasını gerektiren ciddi bir hastalıktır. Belirli bir oranda hastada, eşlik eden şah damar hastalığı ve/veya kalpte koroner arter hastalığı bile olabilir. Bu nedenle doktor seçimi yaparken dikkatli davranılması hasta için hayati bir öneme sahiptir. Uzm Dr. Osman YAŞAR IŞIKLI, bu alandaki tecrübesiyle sizlere yardımcı olmaktadır. Daha fazla bilgi için KARAMAN bölgesinde yer alan doktorumuzla iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.