pah

Periferik Arter Hastalıklarında Endovasküler Tedavi

Periferik Arter Hastalıklarında Tedavi Yöntemleri

Tıp alanında yaşanan gelişmeler dikkate alınarak sürdürülen hizmetlerimiz hastaların yaşam kalitesinin en üst seviyeye çıkarılmasına odaklıdır.

Mevcut bilgi birikimi ve deneyimlerin hastanın içinde bulunduğu şartlara uygun olarak yorumlandığı tedavi planları;

  • Tıbbi tedavi
  • Endovasküler tedavi ve
  • Cerrahi tedavi şeklinde yapılır.

Tıbbi tedavinin amacı; bu aşamada ilk hedef mevcut semptomların iyileştirilmesidir. Önerilen ilaç tedavisi egzersizlerle desteklenir. Günlük ve haftalık plan hastanın yaşam kalitesini ve konforunu iyileştirir. Bu süreç içerisinde sigara kullanan hastaların bu alışkanlıktan vazgeçmesi için de ilave öneriler yapılır. İlaç tedavisi hastanın durumuna uygun olarak hazırlanır ve düzenli aralıklarla kontrol edilir.

Endovasküler tedavinin amacı; yüksek başarının elde edildiği bu süreç hastanın öncelikli olarak cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileşmesine yöneliktir. Herhangi bir risk içermeyen bu tedavide başarı oranı yüksektir.

Cerrahi tedavinin amacı; yaygın olarak kullanılan yöntemler dikkate alınarak sorunların giderilmesi amaçlanır. Bu aşamada hastanın diğer sağlık sorunları, periferik arter konusunda yaşadığı sorunlar ve hastalığın derecesi göz önünde tutularak en doğru karar yine hastanın kendisi ve ailesiyle birlikte verilir. Cerrahi tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir.

Periferik Arter Hastalıklarında Balon ve Stent Tedavisi

Bacak atar damar tıkanıklığına yönelik girişimsel tedaviler eskiden tamamen cerrahi operasyonlardan oluşuyordu. Ancak, zaman içerisinde damar içinden (endovaskuler) yapılan tedaviler daha ön plana çıkmıştır. Hastaların genel ya da belden uyuşturularak (spinal) anestezi almasına gerek kalmadan sadece kasık bölgesinin uyuşturulması ile endovaskuler tedaviler gerçekleştirilir. Atar damar operasyonlarındaki büyük cilt kesikleri yapılmadan, genellikle kasık atar damarında iğne deliğinden bu tedaviler yapılır. Endovaskuler tedaviler bir anjiyografi ünitesinde gerçekleştirilir. Tedavinin temeli, bacak atar damarlarında ileri derecede darlık ya da tıkanıklıkların içerisinden önce uygun bir tel ile geçilmesi ve ardından o bölgenin bir balon şişirilerek genişletilmesidir. Gerektiğinde, ilgili bölgelere metal bir kafes şeklinde olup damar içinde genişletilen ve o şeklini koruyan uygun çapta stentler yerleştirilebilir.

Bacak atar damar tıkanıklıkları, hastanın doğru değerlendirilmesi ve uygun tedavinin yapılmasını gerektiren ciddi bir hastalıktır. Belirli bir oranda hastada, eşlik eden şah damar hastalığı ve/veya kalpte koroner arter hastalığı bile olabilir. Bu nedenle doktor seçimi yaparken dikkatli davranılması hasta için hayati bir öneme sahiptir. Uzm Dr. Osman YAŞAR IŞIKLI, bu alandaki tecrübesiyle sizlere yardımcı olmaktadır. Daha fazla bilgi için KARAMAN bölgesinde yer alan doktorumuzla iletişim kurabilirsiniz.